TYT GEOMETRİ NASIL ÇALIŞILIR?

Özellikle, Geometriyi yapamıyorum, Geometri nasıl yapılır diye soran öğrenciler yazının bu kısmını çok iyi okuyun. TYT Geometri görme işi dediğimiz olay, kişinin hangi soru üzerinde olursa olsun ona uygun çözüm yolunu ilk bakışta fark etmesidir. Şekil veya çizim üzerinde sonuca ulaştıracak kilit çizgiyi çekmesi ve hesaplamasıdır. Şimdi bilgi seviyenize göre nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine değinelim.

Hiç temeli olmayan veya az temeli olan öğrenciler;

TYT Geometri nasıl halledilir, geometri nasıl çalışılır sorularının cevabını merak ediyorsanız, öncelikle geometrinin matematik temel alt yapısını hallettikten sonra, klişeleşmiş ama işe yarayan ifade ile, açılar konusuna hâkim olmanız gerekir. Sonra sırasıyla üçgende uzunluk, üçgende açıortay ve kenarortay, üçgende benzerlik konularının özelliklerini öğrenmeniz ve sorular üzerinden bu özellikleri kullanarak önce TYT Geometri konuları öğrenmeniz sonrasında ise TYT Geometri soru çözüm yollarını öğrenmeniz gerekmektedir. Diğer TYT Geometri Konuları incelediğinde çokgenlerden devam etmemiz gerekir. Çokgenlerde ise önce çokgenlerde açı ve uzunluk konularına sonra sırasıyla dörtgen, paralelkenar, yamuk, kare, dikdörtgen gibi konulara çalışarak özelliklere ve çözüm yollarına hakim olmanız gerekmektedir. Aynı şekilde katı cisim alan ve hacimler konusunda da bu metodu uygulamanız gerekiyor. 

Analitik Geometride durum biraz farklıdır; 

Genellikle önce çözümlü örnekleri sonra da örneklerin bir benzerlerini çözerek öğrenmeniz tavsiye edilir. Kısacası, konuları üzerine koyarak iyice öğrenmeli ve bol soru çözmelisiniz. Düzenli olarak her gün veya gün aşırı soru çözmeniz önemlidir, çünkü ara verirseniz hamlayabilirsiniz ve göremeyebilirsiniz. Analitik geometri de durum biraz farklıdır; genellikle çözümlü örneklerin bir benzerlerini çözerek öğrenmeniz tavsiye edilir. 

TYT MATEMATİK KONULARI NELERDİR?

Küçük ama önemli bir uyarıyı hatırlatmada fayda var. Sakın konu ile ilgili özellikleri ezberlemeye kalkmayın çünkü 1 tane konu içerisinde ortalama yaklaşık 10 tane özellik var ve toplamda 30 tane konudan bahsedersek yaklaşık 300 tane özellik ezberlemek zorunda kalırsınız. Kafanız karışır ve nerede ne yapacağınızı unutup soruyu yanlış çözersiniz. Ezberlemek yerine öğrenmeyi amaçlamalısınız. Peki bu nasıl olacak:

 1. Öncelikle konunun temel özelliklerini sorular üzerinden adım adım uygulayarak öğrenin.
 2. Önce çözümlü soruları inceleyin, sonra konu ile ilgili soruları kendi kendinize çözmeye uğraşın. Bu arada başlarda soru üzerinde çok vakit kaybediyorum diye düşünüyorsanız doğru yoldasınız çünkü o soruyu çözerken hangi yoldan gitmeyeceğinizi öğrenmiş oluyorsunuz. Böylece yavaş yavaş Geometri görme işinin temelini oluşturmuş oluyorsunuz.
 3. Çok uğraştınız, konuya tekrar baktınız ama yine yapamıyorsanız soruyu birine sormak üzere işaretleyin ve başka sorulara geçin. Eğer bir testte 4 tane benzer soruyu ardı arkasına yapamıyorsanız temelinizde eksik vardır. Lütfen çalıştığınız konunun özelliklerini ve çözüm yollarını tekrardan inceleyin. Benzer çözümlü örnekleri yeniden inceleyin.
 4. Son olarak işaretlediğiniz soruları Geometriyi çok iyi çözene değil Geometriyi çok iyi anlatan bir arkadaşınız veya hocanıza çözdürün. En önemlisi çözdürdüğünüz soruları tekrardan kendiniz çözmeye çalışın ve anlamadığınız noktayı keşfedin.
 5. Yukarıda bahsedilen maddeleri uyguladınız ve hala bir sorun olduğunu düşünüyorsanız mutlaka TYT Geometri özel ders alın.

Orta veya üst seviyede TYT Geometri konuları bilgisine sahip öğrenciler;

Sizler zaten Geometri nasıl çalışılır sorusuna belirli bir oranda cevap vermiş öğrencilersiniz. Seviyenizin üstünde bir konu anlatım kitabından bilmediğiniz konuları, eksiklerinizi, anlamadığınız noktaları iyice öğrenin ve soru bankalarından pekiştirin. En önemlisi yeteri kadar deneme çözmeniz. TYT Matematik denemelerindeki geometri soruları karışık bir şekilde dağıldığı için ilk başlarda ne yapacağınızı şaşırabilirsiniz. Bu gayet normal bir durum, paniğe kapılmadan öğrendiğiniz çözüm tekniklerini uygulayın. Vakit alabilir ama doğru bir biçimde çözdüğünüz zaman emin olun ki harcadığınız vakte değmiş olduğunu görürsünüz. Zamanla soru kaçırmadığınızı göreceksiniz. Yukarıda bahsetmiş olduğum 4. ve 5. adımdaki önerileri uygulamayı ihmal etmeyin.

TYT Geometrinin hileleri, kısa yolları, pratik yolları hakkında

Temeli olmayan ya da az temeli olan öğrenciler;

4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü ve eleme metodunun temel alındığı sınav sisteminde özellikle temeli olmayan veya az temeli olan öğrencilerin en çok başvurduğu yöntem kaçamak soru çözme teknikleridir. Sınavdan önce bu tarz kısayolları veya hileleri ezberleyerek sınava hazırlanan öğrencilerin sayısı maalesef azımsanmayacak derecede çoktur. Piyasada bu konu ile ilgili birçok kaynak mevcuttur. Hem uygulamalı olarak hem de görsel olarak bir sürü materyal vardır. 

TYT Geometri nasıl çalışılır?

Bireysel çalışmalarınızda nelere dikkat etmelisiniz?

TYT Geometri’ye bireysel olarak çalışırken uygulayacağınız strateji, konuyu anladıktan sonra sorularla pekiştirme ve sonrasında denemelerdeki soruları çözmek olacaktır. Ne kadar çok çeşitli soru çözerseniz o kadar çok yeni çözüm teknikleri öğrenmiş ve soruyu 1 dk altında çözmek için refleks kazanmış olacaksınız.

 • Konulara çalışırken belirli bir sıra izlenerek gidilmesi gerekir. TYT Geometri konuları kümülatif bir şekilde ilerler, diğer ifadeyle, bir sonraki konu bir önceki konu ile bağlantılıdır. Kafanıza göre yemek seçer gibi konu seçimi yapmadan sırasıyla bütün konuları sırasıyla en önemli detaylarına dek çalışmanız faydalı olacaktır. Atladığınız bir konu bir sonraki konu için temel oluşturacağı için soru çözmede problem oluşturabilir. Bunun sonucunda canınızın sıkılması muhtemeldir ve maalesef TYT Geometri için gereksiz ön yargıya sahip olmuş olursunuz.
 • Temeli olmayan ya da az temeli olan öğrencilere, konu anlatım kitabı alırken seviyelerine uygun kitap almalarını tavsiye ediyoruz. Böylece çalışırken basitten başlayarak bir özelliği öğrenip sorular üzerinden uygulayama başladığınızda Geometriyi öğrenmede önemli bir aşama kaydetmiş ve dersi sevmiş olursunuz.
 • Geometri büyük bir dikkat ve konsantrasyon gerektiren bir ders olduğu için müzikle ya da sesli bir ortamda çalışmayın.
 • Konu çalışırken mutlaka renkli kalemler kullanın ve A3 boyutunda kağıtlardan faydalanarak, bir konu bir sayfayı geçmeyecek şekilde konunun en detaylı özelliklerini yazarak ve şekillerini çizerek not tutun.
 • Aslında, TYT Geometri konuları için çalışma yaparken yukarıda izleyeceğiniz metodları adım adım uyguladığınız zaman TYT Geometriye nasıl çalışılmalı sorusunun cevabını da vermiş oluyorsunuz.

Soru çözerken izleyeceğiniz yöntemler:

TYT Geometri soru tipleri, tartışmaya açık olmayan, mutlak sonuçlar içeren soru yapısına sahiptir. Ağırlıklı olarak sorularda şekil üzerinden ekstra çizimler yaparak sonuca ulaşılması istenir.

 • Öncelikle hangi seviyede olursanız olun, sorularda verilenleri dikkatli bir biçimde okumanız gerekiyor, sonra soruda verilmiş olan şekil üzerinden soruyu çözmeye çalışın. Unutmayın, sorularda verilen bilgilerin hiçbirisi gereksiz değildir yani sizin kullanmayacağınız bilgi içermez.
 • Çözümlü örnekleri çözmeden testteki sorulara geçmeyin. Çözümlü sorular size sonuca götürecek teoremi, formülü ve denklemi hangi sıra ile nasıl oluşturmanız gerektiğini gösterir.
 • Yapamadığınız soruları defterinize ya da A4 kağıdına renkli kalemlerle büyük bir şekilde çizin ve tekrardan çözmeye çalışın. Bunun sonucunda geniş perspektiften bakmanın ne olduğunu öğrenmiş olacaksınız.
 • Yapamadığınız sorular üzerinde önce kendiniz mutlaka birkaç kere uğraşın, sonra size uygun çözüm yolu sunan hocanıza yapamadığınız soruları sorun. En sonunda ise çözdürdüğünüz soruları mutlaka kendi kendinize tekrardan çözmeye çalışın.
 • Orta ve ileri seviyedeki öğrencilere, soru bankalarından soru çözerken her konunun birinci testlerini bitirdikten sonra ikinci testlerini sonra üçüncü testlerini bitirmelerini tavsiye ederiz.

Ders dinlerken:

 • Ders esnasında hocanızın tahtada çizmiş olduğu şekilleri renkli kalemlerle defterinize eksiksiz bir şekilde çizin ve önemli gördüğünüz noktaları mutlaka not alın.
 • Anlamadığınız nokta olursa hemen ders esnasında sorun, çünkü öğretmen şekil üzerinde yaptığı her işlemin ve her çizmiş olduğu çizginin altında yatan bir neden vardır ve onu öğrenmeden dersi pas geçmeyin. Kısacası ertelemeyin, çünkü bu tarz yolları kendiniz keşfetmeniz uzun sürebilir.
 • Hocanın ders esnasında uygulamış olduğu teoremi, formülü deftere yazın ve bireysel çalışırken bu formülleri kullanın. TYT Geometri konuları tekrar ederken ve TYT Geometri sorularını çözmede büyük bir yardımı dokunacaktır.
 • Bunların haricinde TYT Geometri özel ders almanız yukarıda bahsettiğimiz yolları en iyi bir şekilde uygulamanızda ve en kısa zamanda hedefinize ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

 

TYT Geometri nasıl fullenir?

”TYT Geometri nasıl yapılır?” sorusundan sonra “TYT Geometri nasıl fullenir?” sorusunu sormaya başlanır. TYT Geometri fullemek için her şeyden önce kendinize inanmanız gerekmektedir. Ve inanıyoruz ki bu yazı TYT Geometri nasıl çalışılmalı sorusuna cevap olmuştur. Geçmişteki başarı hikayelerini okuduğunuz veya dinlediğiniz zaman bu konu ile ilgili cesaretiniz artacaktır. Konuları iyi öğrenip soruları çözdükçe bu derse karşı olan gereksiz önyargınızı kıracak TYT Geometri’yi fulleme yolunda önemli adım atmış olacaksınız.

Sonuç olarak iyi bir TYT Geometri çalışma programı hazırlayıp yukarıda bahsettiğimiz hususları dikkate aldığınız zaman azimli bir biçimde çalışarak rahatça fullersiniz.

 

DERSE NASIL ÇALIŞILIR

Geometri, uzaydaki şekiller ve cisimler arasındaki ilişkiyi açı, uzunluk, alan, hacim, nokta, yüzey olarak açıklayan, cebirsel olarak büyüklükleri ifade eden ve kendine ait çözüm tekniklerine sahip olan, matematiğin dallarından biridir.

Geometri, sayısal ve eşit ağırlık bölümlerinden çoğu öğrencinin zorlandığı derslerden birisidir. Çünkü TYT Geometri sorularını çözebilmek için öğrencilerin önsezi yeteneğinin gelişmiş olması gerekir. Başka bir ifade ile, soruyu gördüğü andan itibaren hangi çözüm tekniklerini uygulayacağını fark etmesi lazım.

Aynı zamanda öğrencilerin, analitik düşünme yetilerini kullanarak birden fazla çözüm yollarından en kısa ve en basit olanı seçmesi gerekmektedir. Son olarak, Geometri TYT sorularını çözebilmek için güçlü bir şekilde Matematik hesap yapmaları gerektiğini de eklersek bu dersin neden zorlayıcı olduğunu görmekteyiz.

Öğrencilerin Geometri ile ilgili öğretmenlerine en çok yakındığı noktalardan bazıları, belki de şehir efsanesi olarak adlandırabileceğimiz şu cümleler olabilir; “Geometri yapamıyorum, Geometri nasıl yapılır?”“Geometriyi çözmek için doğuştan yetenek gerekir.”, “Geometri görme işi ben göremiyorum ki!” Sonrasında bu ifadeleri öğretmenlerine şu sorular olarak yöneltirler:

 • TYT Geometri nasıl çalışılır?
 • TYT Geometri ezberleme yolları nelerdir?
 • TYT Geometri kısa yolları nelerdir?
 • TYT Geometri nasıl halledilir?
 • TYT Geometri nasıl çalışılmalı veya TYT Geometri nasıl yapılır?

Aynı zamanda bu tarz soruların cevapları için bazı internet sitelerinde eksik veya yanlış bilgilerle içerikler bulunduğunu gözlemledik. Bizler tecrübeli hocalar olarak bu ve benzeri durumları değerlendirerek, temeli olmayan öğrenciden tutun bu konuda ileri seviyedeki öğrencilere kadar herkese ışık tutması için bu yazıyı hazırladık. O yüzden bu yazının sadece siz öğrenciler değil, aileler, bu konuda uzman kişiler ve öğretmenler tarafından da okunmasını tavsiye ediyoruz.

TYT Geometri çözmek sizin için neden önemli?

ÖSYM 2017 yılında YGS Geometri soru sayısında önemli bir değişikliğe gitmiştir. Daha önceleri YGS Matematik’in içinde 7-8 tane geometri sorusu sorulurken 2017 YGS’de soru sayısını 10’a çıkarmışlardır. 2018 yılında ise TYT Geometri, TYT Matemetik sorularının içinde yer almaktadır. ÖSYM bu konu ile ilgili extra açıklamadığı için geçen 2017 YGS sınavında yapmış olduğu açıklama hala geçerlidir. Daha da açıklamak gerekirse, TYT Geometri sorularının TYT Matematik’teki etkisi yüzde 25 civarında iken şimdi yüzde 33 civarında olduğunu görmekteyiz. Hatta sınavın genelinde, TYT puan türlerine göre Geometrinin ağırlığını hesaba katmadan küçük bir hesapla, yüzde 5 civarından yüzde 7 civarına çıktığını söyleyebiliriz. Her sene TYT’ye giren kişi sayısının arttığını göz önünde bulundurduğumuz zaman, 1 tane doğru netin yüzlerce, binlerce ve hatta on binlerce kişinin önüne Geometri sorusu çözmenin önemini fark etmiş oluyoruz. Kısacası, iyi bir üniversiteyi hedefleyen ama temeli olmayan ya da az temeli olan öğrencilerin Geometri sorularını atlamamaları konusunda önemli bir uyarıda bulunuyoruz.

TYT Geometri çıkmış soru tipleri nasıldır?

Şeklin bilinmeyen uzunluğunu ya da açısını buldurma soru tarzı:

Bu tarz soruları öğrencilerTYT Geometri konuları hakkında ne kadar öğrenmiş bilgi sahibi olduklarını değerlendirmek için hazırlanmıştır. Soruların cevabı kesinlik içerdiğinden en uygun çözüm yolu ile soruları çözmeleri istenir. Zorluk derecesi bakımından basit, orta veya zor soru çeşitlerinden meydana gelirler. Aynı zamanda bir veya birden fazla çözüm basamağı gerektiren soru tarzıdır. TYT Geometri sorularının büyük kısmını oluşturur, bazen günlük hayatımızdaki örnekler sorunun içerisinde verilir. Ayrıca bu tarz sorular hemen hemen bütün kaynaklarda karşımıza çıkan soru tarzlarına yakındır.

Soruyu sözel bir şekilde sorup önce şekli kendi başınıza çizdiren sonra isteneni bulduran soru tarzı

Bu tarz soruları çözmek için dikkatinizin ve konsantrasyonunuzun had safhada olması gerekir. Sorunun çözümü 2 ila 3 basamaklı çözüm gerektirdiği için biraz zorlanabileceğiniz soru tarzıdır. Sadece dikkatli olmanız gerekiyor. Bu soru tarzı soru bankalarında pek bulunmaz ama çıkmış soruları çözerek bu tarz soruların mantığını anlayabilirsiniz.

Öncül gerektiren, hangileri doğrudur veya yanlıştır soru tarzı

Son yıllarda karşımıza çıkan soru tipidir. Genellikle uzay, düzlem ile ilgili özelliklere ne kadar hakim olduğunuzu ölçen sorulardır. Bilginiz varsa hemen çözersiniz, yoksa uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Bu soru tarzında kelime oyunları olduğu için tuzak içerebiliyor.

Bilmeceli – bulmacalı Analitik Geometri soruları

Özellikle müfredatın değişmesiyle birlikte Analitik Geometrinin içerisine koyulan Simetri, Yansıma, Öteleme, Döndürme konularını içeren, ÖSYM’nin TYT’ye giren öğrencilere yönelik hazırlamış olduğu sevimli soru tarzlarıdır. Konu ve soru bankası kaynaklarında bu tarz sorularla çokça karşılaşırız. Bu tarz sorularla yeteri kadar antrenman yaptığınız zaman kolayca çözebilirsiniz. Bununla birlikte her sene mutlaka Analitik Geometrinin temelini oluşturan doğru veya nokta analitiği ile ilgili bir tane soru sorarlar.

İyi bir Matematik temeli Geometri sorularının çözümünde kilit noktadır.

Matematik bilgi seviyeniz ne olursa olsun, TYT Geometri sorularını derste hocanız çözerken veya çözümlü örnekleri incelerken anlamak istiyorsanız Matematiğin bazı konularını iyi öğrenmeniz gerekir. Denklem çözme sistemleri ile bilinmeyenleri bulma ve çarpanlara ayırma metodu ile xkare’li ya da xküp’lü ifadeleri çözümleme becerilerinizin iyi olması gerekir. Trigonometri konusunda ise şekillerin uzunlukları ile açı arasındaki ilişkiyi çözmeniz gerekir. Sinüs, cosinüs, tanjant gibi trigonometrik birimlerinin açı değerlerinin sayısal ifadelerini yazmanız gerekir. Gerektiği yerde cosinüs teoremini kullanarak istenilen şeklin uzunluğunu veya açısını bulmanız ya da sinüs alan teoremi kullanarak istenilen şeklin alanını bulmanız gerekir.